Îndemnul Arhiepiscopului Ciprian adresat credincioşilor de Naşterea Domnului: Rămâneți în iubirea Pruncului dumnezeiesc
„Rămâneți în iubirea Pruncului dumnezeiesc! Deschideți-vă sufletele și lăsați-L să prindă chip tot mai mult în voi! Bucurați-vă, în această zi de sfântă prăznuire, asemenea păstorilor și magilor de la Răsărit și nu vă tulburați…









