Până când vom saluta cu „Hristos a înviat!” şi răspunde „Adevărat a înviat!”
Creştinii ortodocşi se salută începând din noaptea Sfintei Învieri cu „Hristos a înviat!”, iar cei salutaţi răspund „Adevărat a înviat!”. Salutul acesta are loc între credincioşi până la Sărbătoarea Înălţării Domnului, adică timp de patruzeci…









